poniedziałek, 15 kwietnia 2019

''O pisaniu na chłodno'' Remigiusz Mróz - Recenzja książki

Cześć!

Jak większość z Was wie, a na pewno stali czytelnicy bloga, jestem fanką prozy Remigiusza Mroza. Do większości jego książek podchodzę bezkrytycznie, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie biorąc pod uwagę jak bardzo ''płodny'' jest to pisarz. Zmierzyłam się również z książką zupełnie odmienną od dotychczasowego dorobku pisarza.''O pisaniu na chłodno''

Kategoria: Biografia
Seria: --
Wydawnictwo : Czwarta Strona
           Data wydania: 28 listopada 2018
         Autor: Remigiusz Mróz
        Cena okładkowa: 39,99 złoty


Zarys fabuły:

W tej książce Remigiusz Mróz daje się poznać od dotychczas skrzętnie skrywanej strony. Opisuje swoją pisarską drogę i trzyma czytelnika w napięciu niczym w jednym ze swoich najlepszych kryminałów. Odkrywa kulisy własnego warsztatu, a ostatecznie udowadnia, że każdy z nas nosi w sobie przynajmniej jedną nienapisaną książkę.
Wszystko to robi na chłodno, ale także z przymrużeniem oka - dzięki czemu pozycja ta tonie tylko wyczerpujące kompendium pisarskie dla wszystkich, którzy myślą o stworzeniu własnej powieści, ale także porywająca, zabawna i momentami poruszająca lektura. 

źródło: lubimyczytac.pl

***

Tym razem mamy przed sobą coś na kształt poradnika oraz zbioru własnych doświadczeń autora odnośnie jego pisarskiej kariery i sposobów na efektywne pisanie. Autor mocno inspirował się ''Pamiętnikiem rzemieślnika'' swojego ulubionego pisarza Stephena Kinga. Ale od początku..
Autor zdradza na samym początku wiele ciekawostek z własnego, prywatnego życia, co nie ukrywam, dla fanów twórczości Remigiusza Mroza może być czymś naprawdę interesującym. Podglądanie pisarstwa ,,od kuchni'' cieszy się sporym zainteresowaniem. Szczególnie kiedy mam okazję poznać autora ze strony zagorzałego czytelnika. Czuć jego pasję do książek od pierwszych stron, kiedy Mróz dzieli się z nami ukochanymi lekturami na przestrzeni lat, jak one wpływały na jego dalsze pisarskie losy. Później mamy drugą część książki która jest już stricte poradnikiem w jaki sposób zacząć pisać. Ta część nie zachwyciła mnie niestety aż tak bardzo jak myślałam. Rady są dość banalne i czytelnik, mając za sobą lekturę książki Kinga, nie znajdzie tam nic nowatorskiego prócz oczywiście nieco innego spojrzenia na klasyczne rady. Mróz ma wyznaczone stałe pory na pisanie i jego dzień jest codziennie taki sam. Niestety, nie każdy ma możliwość poświęcić cały dzień takiej pracy, ale co warte jest podkreślenia, liczy się przede wszystkim systematyczność.

Książkę ogólnie oceniam dobrze. Pierwsza jej część odsłania nam nieco biografii autora i pozwala lepiej poznać jego początki. Natomiast druga część była dość wciągająca, ale nie na tyle bym faktycznie pomyślała o nowatorstwie w kwestii pisarskich porad.

A Wy mieliście okazję zapoznać się już ze spojrzeniem Remigiusza Mroza na pisanie? A może dopiero będziecie zagłębiać się w jego twórczość? Zachęcam do komentowania.

Miłego i zaczytanego dnia!

Wasza Adaline 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz