poniedziałek, 11 lutego 2019

''Charlie'' Stephen Chbosky - Recenzja książki z Czytelniczego wyzwania Rory Gilmore #2

Jak doskonale niektórzy z Was wiedzą, czytam książki z ,,Czytelniczego wyzwania Rory Gilmore'' i dzisiaj przychodzę  do Was właśnie z książką z tego oto wyzwania.  ,,Charlie''

Kategoria: Literatura młodzieżowa
Seria: --
Wydawnictwo : Remi
           Data wydania: 25 stycznia 2012
         Autor: Stephen Chbosky
        Cena okładkowa: 24,99 złoty


Zarys fabuły:

Powieść „Charlie” została wydana w Stanach Zjednoczonych przez MTV Book pod oryginalnym tytułem „The Perks of Being a Wallflower” i osiągnęła ponadmilionowy nakład.
Książka ma formę listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka imieniem Charlie, nieśmiałego i wycofanego, choć niezwykle inteligentnego i wrażliwego ucznia pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Chłopak pisze o swoich pierwszych miłosnych doświadczeniach, relacjach w rodzinie, narkotykach i akceptacji.

źródło: lubimyczytac.pl

***

Charlie wkracza w wiek dorosłości, a co za tym idzie pojawiają się w jego życiu pierwsze doświadczenia z tym związane takie jak pierwszy spróbowany alkohol, pierwszy raz z dziewczyną, pierwsze imprezy. Ale jednocześnie mamy to podane w przyjemnej formie epistolarnej i możemy wcielić się w Przyjaciela Charlie'go, który wysłuchuje wszystkich opowieści jakie ma mu do zaoferowania główny bohater. Kto z nas nie potrzebuje prawdziwego przyjaciela?
Książka jest pisana w bardzo przystępny dla czytelnika sposób. Rozdziały nie są za długie, a lekkość języka nadaje powieści wydźwięk młodzieżowy. Charlie wykreował sobie postać kogoś do kogo może pisać listy i dzielić się swoimi codziennymi emocjami. Chłopak nie jest postacią bez wyrazu, ale przede wszystkim jest smutnym, wrażliwym nastolatkiem, którego dotyka wiele spraw jakie dzieją się w jego oraz jego bliskich życiu. Wraz z rozwojem powieści dowiadujemy się co tak naprawdę sprawiło, że jest on tym kim jest i dlaczego tak właściwie miewa tak rozchwiane stany emocjonalne.

Postacie drugoplanowe w książce, a zwłaszcza najbliżsi przyjaciele Charlie'ego, wprowadzają go w nowy etap życia. Szczególnie do gustu przypadła mi Sam, delikatna dziewczyna, bardzo wrażliwa, która docenia głównego bohatera, ale jednocześnie odgrywa rolę starszej siostry. Przez jej brata, Charlie poznaje również inne środowiska jakie kreują się wśród młodzieży.

Ta powieść jest nie tylko o problemach współczesnej młodzieży, ale też o wahaniach i o tym jak te problemy później rzutują na nasze życie już jako dorosłych ludzi. Podkreśla ona rolę środowiska w wychowaniu młodego człowieka. Każdy człowiek zainteresowany psychologią ludzką odnajdzie w tej książce coś dla siebie, bo nie jest ona wyłącznie skierowana do nastolatków. Wiele rodziców nie wie jak rozmawiać ze swoimi dziećmi, sprawia im to trudności, albo po prostu zamiast dialog przeprowadzić w sposób przyjazny raczej mają tendencję do nadmiernej opiekuńczości wobec dziecka, a tak naprawdę najistotniejszą kwestią jest w ogóle danie dziecku możliwości podzielenia się swoimi wątpliwościami, lękami czy pragnieniami. Lektura obowiązkowa dla każdego.


A Wy czytaliście ,,Charlie'ego''? Podobała Wam się książka?
Piszcie w komentarzach.


Miłego, zaczytanego popołudnia!

A. 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz