poniedziałek, 10 lipca 2017

John Steinbeck ,,Myszy i ludzie''- Recenzja książki z Czytelniczego wyzwania Rory Gilmore #1

Witajcie moi drodzy!
Mam nadzieję, że w tym okresie wakacyjnym w Wasze ręce wpadają same świetne lektury, a pogoda dopisuje. Tym co wybierają się na urlop życzę wypoczynku, a tym co spędzają wakacje w mieście, w pracy czy gdziekolwiek indziej wytrwałości, bo już niedługo i Wy będziecie mogli wykorzystać w pełni urok przerwy wakacyjnej. Dzisiaj przychodzę do Was z książką, która mimo iż z wakacjami raczej nie ma nic wspólnego to jest idealna zarówno dla wczasowicza jak i pracusia :)
,,Myszy i ludzie''

 Kategoria: Współczesna literatura amerykańska
Seria: --
Wydawnictwo: Prószyńska i S-ka
Data wydania: 2 lutego 2012
Autor: John Steinbeck
                           Cena okładkowa: 25 złoty
Opis książki:

Piękna opowieść o bezwarunkowej przyjaźni, ludzkich tęsknotach i marzeniach.

George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie – upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George’a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele przemierzają pogrążone w Wielkim Kryzysie Stany w poszukiwaniu zarobku i akceptacji. Ich marzeniem i celem, do którego dążą, jest własna farma, na której mogliby wspólnie hodować króliki.

"Myszy i ludzie" to jedno z najznakomitszych dzieł literackich Steinbecka. To powieść tak złożona, że wymyka się wszelkim jednoznacznym interpretacjom. Przede wszystkim jest piękną historią wspaniałej przyjaźni i poświęcenia, opowieścią o skomplikowanych relacjach, ludzkich tęsknotach i marzeniach. Ale także parabolą losu człowieka, rodzajem współczesnej baśni dla dorosłych.

Powieść "Myszy i ludzie" była trzykrotnie przenoszona na ekran. Najbardziej znaną kreację postaci Lenniego stworzył John Malkovich.  

***

,,Myszy i ludzie'' wpadli w moje ręce kiedy jako typowa książkowa nornica przeglądałam bogato zaopatrzoną biblioteczkę taty mojej koleżanki. Zobaczyłam ją na półce, pomyślałam, że jest małych gabarytów i z pewnością nada się na jedno posiedzenie. Owszem, rozmiary są niepozorne, ale to jaką życiową lekcję zawarł w nich John Steinbeck pozostaje w pamięci. Przede wszystkim co głosi opis mamy tutaj do czynienia z historią opartą o męską przyjaźń Lenniego i George'a. Ten drugi opiekuje się swoim upośledzonym przyjacielem, który we wszystkim przypomina dziecko, ale jednocześnie oboje snują dorosłe marzenia o posiadaniu własnego gospodarstwa ze zwierzętami, a przede wszystkim z królikami, których opieką pragnie zająć się Lennie. Jednak nie jest to takie proste. tułają się w poszukiwaniu pracy by móc sobie pozwolić na spełnienie planów. Z każdego zakątka są wyrzucani,a ich tułaczka trwa i trwa. 
Postać Lenniego jest uosobieniem dziecięcej beztroski, problemy są dla niego drugorzędne. Z wielu ważnych kwestii nie zdaje sobie sprawy zwłaszcza ze swojego wzrostu oraz sporych pokładów siły. Co innego George, niski, znający gorzki smak życia oraz wciąż narzekający na obecność Lenniego. Zdaje sobie sprawę, że bez upośledzonego przyjaciela byłoby mu łatwiej jednak mimo wszystko bardzo go kocha i stara się chronić. 
Ta powieść jest o tym, że dorośli również mogą mieć marzenia, które powoli przeradzają się w plany. Steinbeck pisze lekko i przenosi na karty swych powieści treści tak istotne we współczesnym świecie. ,,Myszy i ludzie'' to nie naiwna powieść, a skarbnica ważnych treści i prawdziwa lekcja życia. Pokazuje, że marzenia może mieć każdy i ile w życiu każdego człowieka znaczy obecność innego. Według mnie jest to jeden z lepszych współczesnych klasyków jakie miałam okazję przeczytać. Naprawdę warto po nią sięgnąć.

Dodatkowo ta książka należy do Czytelniczego wyzwania Rory Gilmore, w którym biorę udział od niedawna. 6 książek z tej listy mam już za sobą, a reszta tylko czeka na zapoznanie się z ich treścią. Pomysłodawczynią tego wyzwania jest Alicja z bloga Siostry w bibliotece. Serdecznie zapraszam Was do wzięcia udziału w tym wyzwaniu, bo można w nim znaleźć naprawdę wiele ciekawych pozycji, z którymi warto się zapoznać.

Znacie John'a Steinbecka? Czytaliście jakieś jego książki? Piszcie w komentarzach! :)

Zaczytanego i słonecznego dnia!

Wasza Adaline

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz