poniedziałek, 6 lutego 2017

Remigiusz Mróz ,,Behawiorysta'' - Recenzja książki


 Nie wiesz, że ludzie nie posiadają sekretów? To one posiadają ich. ,,Behawiorysta''
Kategoria: Kryminał, Thriller
Seria: Mroczna strona
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 26 października 2016
Autor: Remigiusz Mróz
Cena okładkowa: 36,90 złoty
Zarys fabuły:

Zamachowiec zajmuje przedszkole, grożąc, że zabije wychowawców i dzieci. Policja jest bezsilna, a mężczyzna nie przedstawia żadnych żądań. Nikt nie wie, dlaczego wziął zakładników, ani co zamierza osiągnąć. Sytuację komplikuje fakt, że transmisja na żywo z przedszkola pojawia się w internecie.

Służby w akcie desperacji proszą o pomoc Gerarda Edlinga, byłego prokuratora, który został dyscyplinarnie wydalony ze służby. Edling jest specjalistą od kinezyki, działu nauki zajmującego się badaniem komunikacji niewerbalnej. Znany jest nie tylko z ekscentryzmu, ale także z tego, że potrafi rozwiązać każdą sprawę. A przynajmniej dotychczas tak było…

Rozpoczyna się gra między ścigającym a ściganym, w której tak naprawdę nie wiadomo, kto jest kim. 

***

Remigiusz Mróz ma coś w sobie co przyciąga czytelnika do jego książek. Nie mam pojęcia co to może być, jednak wydarzenia jakie miały miejsce w ,,Behawioryście'' wstrząsnęły każdą komórką mojego ciała. Głównym bohaterem tej powieści Gerard Edling, człowiek, którego kariera zakończyła się w druzgocący sposób za sprawą jednej sprawy, która kryje się pod pseudonimem ,,sprawa z dziewczyną''. Przez prawie całą książkę szczegóły nie zostają wyjaśnione. Były prokurator jest jednocześnie specjalistą od mowy ciała dlatego zostaje poproszony o pomoc w ujęciu mordercy zwanego Kompozytorem, który w bestialski sposób pozbywa się swoich ofiar, a dodatkowo każde swoje dzieło publikuje w internecie a stronie ,,Koncertu krwi''. Czasu jest coraz mniej, a ofiar wciąż przybywa. Czy uda się schwytać szaleńca i zakończyć Koncert?
Książka dotyka najczulszych punktów w ludzkim umyśle. Pokazuje, że prawdziwym potworem stąpającym po świecie jest człowiek. Obserwujemy jak daleko jest w stanie posunąć się społeczeństwo by zaspokoić chorą ciekawość czy ambicje. Bo kto z nas nie chce być Panem Życia i Śmierci? Kompozytor daje ludziom wybór- albo zabije jednego człowieka, albo drugiego. Jednocześnie nie pozostawia tych osób anonimowymi, nakreśla ich sylwetki by nakierować mieszkańców Opola. Wydawać by się mogło, że bierność w takiej sytuacji jest rzeczą oczywistą, ale niestety, prawda jaka została ukazana w tej książce pokazuje, ze jest zupełnie na odwrót. Nie raz się wspomina jak wielką odpowiedzialnością jest władza nad ludźmi, jak pragniemy jej. Ale gdy człowiek ją uzyskuje zachłystuje się tym przywództwem. 
,,Behawiorysta'' został okrzyknięty ,,najkrwawszą książką Remigiusza Mroza'', a ja mogę się pod tym z czystym sumieniem podpisać. Bo ta pozycja nie tylko wpływa na naszą psychikę, ale również daje pole do manewru  naszej wyobraźni, pobudza ją. Bohaterowie wykreowani w tej książce to przede wszystkim silne i inteligentne charaktery. Zarówno policjanci, Drejer, Edling jak również sam Kompozytor. Wciągnęła mnie ta powieść do granic możliwości, a oderwanie się od niej graniczyło z cudem. Im bardziej szczuplała ilość stroń do końca, tym bardziej rosła moja ciekawość co do zakończenia. Zawodu mi nie sprawiło na szczęście, wręcz przeciwnie, przez pewien czas nie mogłam wydobyć z siebie żadnego dźwięku. Prócz odniesionego wrażenia, że sam autor musi mieć pierwiastek psychopaty w sobie by stworzyć coś tak intensywnego, na moje usta wpełzł uśmiech, bo wiedziałam, że po przeczytaniu ,,Behawiorysty'' nie zmrużę oka. Tak też się stało.
Serdecznie Wam polecam zagłębienie się w historię Behawiorysty.
Ale ostrzegam! Tylko dla czytelników o mocnych nerwach i dla tych którym kac książkowy nie straszny!


Czytaliście ,,Behawiorystę''? Znacie inne książki Remigiusza Mroza?

Zaczytanego dnia!

Wasza Adaline

4 komentarze:

 1. Ebook już czeka na moim czytniku i nie mogę się doczekać, aż w końcu sięgnę po twórczość Mroza. Nie czytałam nic, wstyd!
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie to żaden wstyd, zazdroszczę Ci, że jeszcze jesteś tabularasa względem twórczości Mroza. W takim razie życzę Ci przyjemnych chwil z lekturą i zachwycaj się jego książkami! Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Z twórczości autora czytałam tylko jedną książkę.
  Na półce czekają dwie następne :)
  Nad Behawiorystą jeszcze się zastanowię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórzy twierdzą, że jest to powieść nieco przerysowana i nierealna, ale w końcu jest to jego świat i mógł go stworzyć na swój sposób- przywilej autora :) Nie mniej jednak zachęcam Cię do sięgnięcia po tą książkę. Oraz życzę przyjemnych chwil z dwiema książkami Mroza jakie już masz na półce :) Pozdrawiam ciepło!

   Usuń