piątek, 29 lipca 2016

,,Dziedzictwo'' Pam Jenoff - Recenzja książki

Cześć książkoholicy!

Sięgając po powieść, o której Wam dzisiaj opowiem nie spodziewałam się porządnej lekcji historii. Ta książka zaciekawiła mnie na tyle, że sama zaczęłam rozglądać się za pozycjami historycznymi dotyczącymi kwestii Żydów za czasów wojny. Jest to temat, który u nas jest traktowany ,,po macoszemu'', a tak naprawdę to bezpośrednio nas również dotyczy i warto poznać choć kilka informacji. Książka łączy w sobie dwie cechy- dobry romans i powieść historyczna. A jak wypadła w ogólnym rozrachunku?


Zarys powieści :


Dwoje niezależnych prawników, Charlotte Gold i Jack Warrington, zakochuje się w sobie, pracując nad niezwykłą sprawą bogatego finansisty Rogera Dykmansa, oskarżonego o udział w zbrodniach wojennych. Oskarżony nie chce się bronić. Ujawnia jedynie, że dowód jego niewinności kryje się w zabytkowym zegarze ostatnio widzianym w nazistowskich Niemczech. Akcja rozgrywa się na terenie Filadelfii, Niemiec, Polski i Włoch. Tajemnicę zegara ujawniają historie jego kolejnych właścicieli: młodego żydowskiego małżeństwa walczącego o godne życie w Bawarii na przełomie XIX i XX wieku, żyjących w politycznej zawierusze Republiki Weimarskiej, i Rogera, który w dramatycznych okolicznościach zaznaje gorącej, lecz zakazanej miłości. Czy Charlotte i Jackowi uda się udowodnić, że Dykmans jest niewinny? Czy zwalczą demony własnej przeszłości i pozwolą rozkwitnąć uczuciu, które ich łączy?


O Autorce :
To amerykańska pisarka, która zadebiutowała książką ,,Dziewczyna komendanta''. Studiowała na uniwersytecie George'a Washington'a i na uniwersytecie w Cambridge gdzie uzyskała tytuł doktora historii. Skończyła również prawo na uniwersytecie w Pensylwanii. Pracuje w departamencie Stanów Zjednoczonych.


***

Polubiłam tą książkę od pierwszych stron. Charlotte, główna bohaterka, jest silną, niezależną kobietą, która poświęciła swoją karierę na to by pracować jako obrońca z urzędu i sprowadzać młodych przestępców ,, na dobrą drogę''. Inteligentna, z zapałem i gotowa na to co przyniesie jej los. Jej spokojne życie zostaje zaburzone prze jej byłego chłopaka, który przychodzi do niej z nietypową propozycją. I cała akcja zaczyna się dziać.

,,Dziedzictwo'' to historia o miłości, która jest w stanie przetrwać wieki, ale nie jest też banalna. Na całość fabuły składają się perypetie kilku bohaterów, których połączyło jedno- namiętne uczucie. A w tle mamy zegar. Zegar, który powstał z miłości do żony, w podzięce za to, że zaistniała w życiu mężczyzny. Ten prosty przedmiot ciągnie za sobą tajemnicę- niewinność Rogera bądź jego winę. Do prawdy choć mozolnie próbuje dotrzeć dwójka naszych prawników- Charlotte i Jack. Podróżują, odkrywają i poszukują starego zegara by tylko ich klient mógł wyjść na wolność.
Książka kończy się pomyślnie jednak niesie za sobą niedosyt. Chciałabym poznać dalsze losy naszych bohaterów, a tutaj zostaję sama z własnymi przemyśleniami i gdybaniem co mogłoby stać się dalej. Zdarzyło mi się uronić łzę na niektórych momentach. 
Przede wszystkim tło historyczne z jakim mamy styczność jest głęboko zakorzenione w historii naszego kraju. Holocaust i eksterminacja Żydów niesie za sobą ból, a przede wszystkim nie każdy Polak zdaje sobie sprawe jak bardzo są to ważne wydarzenia dla kraju. Mnie od dawna interesowała kwestia obozów koncentracyjnych, więc sam motyw wojny byl ciekawie ujęty.
Autorka również w gładki sposób wplotła ten romans pomiędzy Charlotte, a Jack'iem. Dwójka bohaterów, spotykając się po latach, powoli zaczyna się do siebie zbliżać. Nie jest to nachalne, ale delikatne i to przemawia na korzyść powieści.
Wydaje mi sie, że każdy powinien sięgnąć po ,,Dziedzictwo". To sztuka prawdziwej miłości, poświęcenia, porzadna dawka historii i przede wszystkim wspaniała lektura, która uprzyjemnia nam czas. Szybko się czyta, bohaterowie są ciekawi i sama fabuła bardzo dobrze rozwinieta- czego chcieć więcej? Tylko brać się za czytanie! Polecam serdecznie :)


Czytaliście jakąś książkę Pan Jenoff? Zamierzacie po nią sięgnąć? Bo ja z przyjemnością chce znów zagłębić się w jakikolwiek świat, który udało się wykreować autorce. Jeśli znacie inne jej książki to piszcie w komentarzach, które polecacie :) A ja życzę Wam cudownego, zaczytanego dnia :)Wasza Adaline

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz